trešdiena, 04. decembris, 2024
Madonas novada Ļaudonas pagasta pārvalde
Dzirnavu iela 2, Ļaudona, Madonas novads, Latvija, LV-4862

Logo +371 64860895, 29337185,
Logo laudona@madona.lv
 
Pamatskola
   
126986

Projekta "Jaunie muzikanti" noslēgums
22.09.2022


 

            Projekts "Jaunie muzikanti" ir kopprojekts bērnu un jauniešu folkloras kopām. Par šī projekta vasaras aktivitātēm jau stāstījām iepriekš.

            Augusta beigās  katra kopa  saņēma uzdevumu  - apzināt saglabājušās liecības par zaļumballes vietām tuvākajā apkārtnē, intervējot vietējos iedzīvotājus.

            14.septembrīl Madonas bibliotēkā kopā satikās Rankas, Jaunpiebalgas, Ērgļu un Ļaudonas bērnu un jauniešu folkloras kopu dalībnieki.          Šeit mūs iepazīstināja ar Madonas muzeja krājuma materiāliem par lauku muzikantiem,  muzicēšanas tradīcijām, mūzikas instrumentu gatavotājiem Madonas novadā. Vizuālo materiālu papildināja cītaras, vijoles un citi instrumenti. Vienu no cītarām mēģinājām pat ieskandināt.

            Tā kā muzicēšana, dejas brīvā dabā ir notikušas pļavās, upju līčos, birzīs pilskalnos, tad visi kopā devāmies tālāk uz Aronas kalnu, kas senāk esot saukts gan par „Pilskalnu”, gan “Gultas kalnu” un ir bijusi viena no iecienītākajām zaļumbaļļu vietām. Šeit mēs dalījāmies informācijā, ko bijām izpētījuši par  zaļumballēm un uzzinājām: 

Kad parasti notika zaļumballes?  Kas zaļumballes spēlēja? Kā sauca muzikantu grupas? Kādi mūzikas gabali, dejas bija sevišķi iecienīti? Kāds bija zaļumballes iekārtojums? Kā uzvedās balles apmeklētāji? Kā puiši uzlūdza meitenes? Ko parasti vilka uz zaļumballēm dāmas, puiši? Klausījāmies dažādus atgadījumus no zaļumballēm. Spēlējām, dziedājām, klausījāmies zaļumballes mūziku. Mēģinājām “šīberēt”, kā to darīja mūsu omītes un opīši. Izjutām to, kā jūtas tas, kas negribēja pirkt biļeti uz balli, un rāpās kalnā no otras puses.   

Pasākums noslēdzās ar kārtīgām pusdienām – maizīšu un desiņu cepšanu ugunskurā. 

            Ko mēs ieguvām piedaloties projektā “Jaunie muzikanti”? 

1)     šis projekts nodrošināja sadarbības turpināšanu Vidzemes bērnu un jauniešu folkloras kopām, ko bija pārtraukusi pandēmija,

2)     rosināja dalībniekus izkopt tradicionālo instrumentu spēli, apgūt jaunu tradicionālās muzicēšanas repertuāru,

3)     paplašināja izpratni par kultūras un dabas mantojuma sintēzi savā novadā.

Liels paldies skolai par transporta nodrošināšanu uz visām projekta aktivitātēm!

Aldona Gudrīte

 

 

 

 

 

 

 

 




 
      Atpakaļ